Parazité.
Parazitární nákaza jako populární nemoc.
Definice: ,,Parazit (parazit); Živý organismus, který má jednostranný užitek ze soužití s jinou živou bytostí (hostitelem), živí se hostitelem, napadá jej za účelem reprodukce, poškozuje hostitele a způsobuje nemoci tím, že se hostitelem, napadá jej za účelem reprodukce, poškozuje hostitele a způsobuje nemoci tím, že narušuje funkce orgánů, ničí buňky a zbavuje tělo živin.
Globální problém.
Obecně se předpokládá, že parazity je kontaminována pouze populace tzv. třetího světa. To je vážný problém. Ani v těch oblastech světa, kde parazité nemají optimální životní podmínky, nejsou lidé v bezpečí. Například na Sibiři trpí motolicemi 82% populace.
V Německu je nejméně 60% populace infikováno samotným jednobuněčným parazitem Toxoplasma Gondii.
,,Západní civilizace je červivá. Máme zde co dočinění s opravdovým červím morem nepředstavitelných rozměrů. Je čas jednat!''
- Dr. Leonard Goodwin, World Worm Balance 1948
V lidském těle žijí stovky rodů parazitů, tisíce různých druhů a nespočet forem. Navíc neuplnye rok, kdy by nebyly objeveny nové rody červů. Již v roce 1988 popsal Johannes Dönges ve své práci ,,Parazitologie - se zvláštním zřetelem na lidské patogenní formy'' 196 různých rodů parazitů v lidí.
Infekce prostřednictvím kontaminované pitné vody.
Hygiena vody na Západě je stejně špatná jako před 260 lety. Podle výzkumu z Lund University ve Švédsku je v každé sklenici vody z vodovodu až 10 milionů mikrobů.
Důvodem je, že se uvnitř vodního potrubí tvoří biofilm tvořený hmyzem, bakteriemi a jinými bezobratlími. V biofilmu je až 10 000 různých mikrobů. Pro mikroby v biofilmu neexistují žádné limitní hodnoty.
V celostátní studii Institutu pro lékařskou parazitologii v Bonnu v roce 1993 byli paraziti identifikováni ve všech zkoumaných pitných vodách. Tělo nedokáže regulovat masivní množství parazitů z přívodního potrubí ,,inkubátoru'' a dochází k zamoření.
Výzkumná skupina filtrovala vodu z vodovodu a zkoumala z ni sediment. Zde je výsledek:
Každý, kdo odšroubuje perlátor kohoutku, často uvidí hnědé nebo našedlé zrnité znečištění. Nejedná se o rez, ale spíše o organickou tkáň bezobratlých forem života, jako jsou vši a parazité.
Infekce konzumací masa.
Kvůli nehygienickým podmínkám v průmyslovém chovu a cizí stravě zvířat se za posledních 20 let stonásobně zvýšil počet parazitů, zejména u prasat a skotu. Maso z infikovaných zvířat se dostává do oběhu, protože parazité a jejich vajíčka a larvy nepředstavují hygieně masa sporný znak. To znamená, že jej lze prodávat bez omezení.
Na játrech tohoto dobytka jsou takzvané ,,mléčné skvrny'', což znamená, že jsou vidět migrující larvy škrkavek. Takové inkluze parazitů na játrech jsou velmi časté.
Zvířata v zemědělství jsou plná červů. V zemědělských kruzích jsou zvířata s napadením červy považována za normální. Veterinární lékaři vyfotili parazitické střevo...
Mohou se objevit v různých podobách. Od drobných organismů (jednobuněčné organismy. houby, viry a bakterie) až po větší červy. Všechny mohou infikovat lidské tělo (hostitele) různými způsoby.
Jako patogeny způsobují u hostitele symptomy (nepohodlí) a dokonce onemocnění.
Někteří parazité se mohou do lidského těla dostat přes kůži nebo sliznice, jiní se vstřebávají kontaminovanou vodou nebo potravinami. Možný je i přenos ze savců (například prostřednictvím psů nebo koček). Infikované maso ryby jsou dalším zdrojem infekce.
Jakmile se dostanou do těla mohou se usadit v různých tkáních a orgánech a způsobit zde poškození. nejčastěji se vyskytují stevní paraziti. Paraziti, kteří žijí v hostitelově gastrointestinálním traktu a živí se zde a rozmnožují. Ale mohou být postiženy i všechny ostatní orgány (krev, mozek, játra, atd..)
Paraziti, kteří žijí společně s hostitelem získávají jednostranné výhody, živí se z hostitele, poškozují ho a způsobují onemocnění tím, že zhoršují funkce orgánů, ničí buňky, mění metabolismus a zbavují ho živin. Každý člověk, který je nositelem parazitů, je napadením negativně ovlivněn na svém zdraví.
Druhy parazitů: Jaké druhy parazitů existují?
Existují celá řada různých rodů parazitů, které využívají lidský organismus jako hostitele.
PRVOCI: Jedná se o jednobuněčné parazity, kteří se mohou množit v lidském těle. Příklady prvoků jsou patogeny malárie a toxoplazmata.
ČERVI: Tito parazité jsou obvykle protáhlé a segmentované organismy, které mohou kolonizovat v lidském střevě. Příklady červů jsou roupy, škrkavky, tasemnice a lanové červy.
EKTOPARAZITÉ: Tento druh parazita žije na kůži nebo vlasech lidského těla. Příklady aéktoparazitů zahrnují blechy, vši, klíšťata. Endoparazité (červi, pijavice, prvoci), jako je patogen malárie, se mohou přenášet prostřednictvím ektoparazitů.
Příznaky parazitů v těle.
Infekce parazity může u lidí způsobit řadu různých příznaků. Počínaje mírnými obtížemi až po vážná onemocnění. Některé možné příznaky infekce parazity zahrnují:
- Gastrointestinální potíže: nejčastějšími příznaky parazitární infekce v gastrointestinálním traktu jsou průjem, bolesti břicha, plynatost a nevolnost.
- Únava a slabost: Parazité mohou oslabit lidské tělo a způsobit ztrátu hmotnosti, únavu, nepozornost.
- Vyrážky: Někteří parazité mohou způsobit podráždění kůže a vyrážky, které mohou svědit a pálit.
- Alergické reakce: U některých lidí se mohou vyvinout alergické reakce na přítomnost parazitů, které mohou způsobit příznaky jako jsou potíže s dýcháním, kopřivka a otoky.
- Nedostatek energie, vyčerpání, chronická únava, časté zívání
- Hnědnutí nehtů, krabatění, rozpadání - zejména u nohou / začíná často na okraji nehtu
- Třasy, tiky, záškuby
- Závratě, točení hlavy, poruchy vidění, rozmazané vidění
- Kručení břicha, nadýmání, plynatost, pohyby ve střevě
- Touhy v závislosti na určitých potravinách a nápojích, především večer
- Neschopnost zhubnout, špatný metabolismus (parazité jedí, co my, ale metabolizují to na toxiny, neurotoxiny)
- Večerní a noční přejídání, které se nedá ovládat ( mezi 1:00 nebo 3:00 )
- Nadýmání a plynatost především večer
- Trávicí potíže - průjem a zácpa
- Kožní problémy - atopický ekzém, výrustky na kůži, vyrážky, bouličky pod kůží
- Chudokrevnost, bledost, anémie, nedostatek železa nebo jiných vitamínů a minerálů
- Problémy se spánkem - usínání, prouzení se během noci
- Deprese, depresivní nálada, časté změny nálad, pocit stresu, tísně, vnitřní neklid
- Tinitus, hučení a pískání v uších
- Noční pomočování nebo skřípání zubů, uslintávání při spánku
- Kožní problémy - pupínky, akné, ekzémy
- ...
Pokud máte podezření, že trpíte parazitární infekcí, rozhodně byste měli vyhledat někoho, kdo vám s odparazitováním, očistou střev poradí.
Zde na stránkách naleznete i jednoduchý test, který si můžete v pohodlí domova provést.
Příznaky jednotlivých parazitů.
Tasemnice
Po mnoho let a často i desetiletí tasemnice obvykle způsobuje pouze nespecifické příznaky. To znamená, že nezpůspbuje poškození těla. Tasemnice se nachází v tenkém střevě, přímo pod pylorem. Celá potravní dřeň nyní prochází organismem tasemnice. Studie z roku 1985 ukázala, že jediná tasemnice dokáže z potravy odstranit až 87% všech živin.
Ochrana a prevence před nákazou parazity.
Je důležité se nákaze parazity, co nejvíce vyhýbat a předcházet jí jak jen můžeme. Měli bychom začít u mytí rukou, vyhýbat se nemytému ovoci a zelenině, dodržovat hygienu při kontaktu se zvířaty, ale je tu i mnoho dalších bodů, na které bychom měli brát zřetel.
- Hygiena: nejdůležitější opatření k ochraně před parazitární infekcí - hygiena zahrnuje pravidelné mytí rukou mýdlem a teplou vodou
- Vyhýbat se neupravené vodě: Parazité mohou být přítomni v neupravené vodě, takže byste měli vždy zajistit, aby voda, kterou pijete, vaříte nebo si čistíte zuby, byla buď převařená nebo jinak vyčištěna.
- Oloupané ovoce a zelenina: Při konzumaci syrového ovoce a zeleniny se ujistěte, že jsou důkladně omyté nebo oloupané.
- Pozor na syrové maso: Zejména při konzumaci syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa byste měli dbát na to, aby bylo maso důkladně propečené, abyste zabili případné parazity. To platí zejména pro maso zakoupené v zahraničí, protože hygiena potravin v cizích zemích nemusí splňovat stejné normy jako v západních průmyslových zemích.
- Kontrolujte své domácí mazlíčky: parazité se mohou na člověka přenést také prostřednictvím domácích mazlíčků, proto byste měli své mazlíčky pravidelně kontrolovat a nechat je ošetřit, provádět jim pravidelné odčervování.
- Správná výživa: Důležitým opatřením k prevenci parazitárních infekcí je správná výživa. To zahrnuje vyhýbání se syrovému nebo nedostatečně tepelně upravenému masu. Také konzumování průmyslově zpracovaných potravin, nadměrného množství cukru, lepku, masa, kávy přispívá k zanášení střeva, které je pak chrámem pro prežití pro parazity, které žijí v biofilmu střeva.
Jak léčit parazitární infekce?
Léčba parazitární infekce závisí na typu parazita a závažnosti infekce. V mnoha případech lze parazitární infekce úspěšně léčit antiparazitiky, v tuto chvílí často dochází k problému, že antiparazitika sice parazity zabijí, ale parazité (těla mrtvých parazitů se ze střeva nedostanou ven). Bohužel velmi často ani atiparazitika nazabírají, parazité jsou velmi chytří a inteligentní tvorové a nenechají se na antiparazitika nachytat. Proto je lepším způsobem léčby mechanický způsob odvádění parazitů ze střeva ven. Když se spojí mechanický způsob s antiparazitiky, tak bývá účinnost stoprocentní.
Mechanických způsobů očisty střeva je hned více:
- Hydrocolon - očista tlustého střeva
- Klystýry - očista tlustého střeva
- Očista střeva pomocí speciálních gelů - očista tenkého střeva
Užívání antiparazitik:
Doba trvání léčby a přesné léky používáme při očistě dle typu parazita. Antiparazitární léky se však obvykle užívají po dobu několika dnů nebo i týdnů.
Biofilm.
Biofilm je slizniční vrstva (film), ve které žijí mikroorganismy, jako jsou bakterie, houby, prvoci a červi.
Jak se v těle biofilm tvoří?
Slizová vrstva vzniká ve vodných systémech při usazování mikroorganismů, v těle jsou tyto požadavky splněny v dýchacích cestách a částech trávicího traktu. To je důvod, proč se biofilm může tvořit mimo jiné v následujících orgánech - tenké střevo, tlusté střevo, plíce, průdušky, nosní dutiny, čelní dutiny.
Z čeho se biofilm skládá?
Hlen tvořící biofilm je tvořen samotnými mikroorganismy v něm žijícími. Dá se to chápat tak, že že si mikrobi staví svůj vlastní dům, ve kterém společně žijí v chráněném prostředí.
Biologické filmy existují v přírodě 3,2 miliardy let. Skutečnost, že existují dodnes, naznačuje, že se osvědčily jako způsob života. Tomu nahrává i fakt, že naprostá většina mikroorganismů v přírodě žije ve formě biofilmů. Je to zázrak přírody: Biofilm je vysoce organizovaná matrice, ve které se miliony různých mikroorganismů neustále vzájemně koordinují. V roce 1994 tři američtí výzkumnící zjistili, jak to mikrobi dovedou. Různé druhy a rody spolu komunikují a organizují se tak prostřednictvím tzv, qourum sensingu. Funguje to takto Mikroorganismy neustále měří koncentraci a homeostázu biofilmu a podle toho ji regulují pomocí signálních molekul. Mikroorganismy mohou například upravit rychlost produkce slizové vrstvy nebo vpustit určité živiny.
Biofilm v gastrointestinálním traktu je tvořen výhradně patogenními mikroby.
Střevní červi (provazovci, škrkavky, měchovci) - Jednobuněční střevní parazité, patogenní houby a kvasinky, viry.
Mikrobi vylučují hustý hlen a žijí společně v této hmotě v konglomerátu. Slizniční vrstva je pevně připojena ke stěně střeva. To zajišťuje, že patogeny nejsou vyplavovány ze střevního traktu nebo vylučovány stolicí. Obalující vrstva hlenu také chrání patogeny před jakýmkoli negativními vlivy, jako jsou léky nebo útoky imunitního systému. Biofilm je pro účinné látky a imunitní buňky absolutně nepropustný.
Parazité a biofilm.
Kromě toho parazité kladou vajíčka do slizniční vrstvy. Kde se vajíčka a larvy mohou vyvíjet a růst v plné ochraně. Z toho plyne, že jakýkoli pokus o odstranění parazitů, plísní nebo špatných bakterií ze střeva selže, pokud nebyl nejprve odstraněn biofilm.
Čím je biofilm tak nebezpečný?
Jelikož nabízí ochranu proti patogenům, je zřejmé, že mikrobiální film je zdraví škodlivý. Existují však i další mechanismy s patogenním potenciálem.
Slizniční sekrety parazitů jsou vysoce toxické. Vrstva hlenu trvale vylučuje toxiny do střev. Střevo je navrženo tak, aby bylo velmi vnímavé, takže absorbuje toxiny a přenáší je do krevního řečiště. Biofilm tak otravuje nejen střevní trakt, ale celý organismus. Biofilmové toxiny ve střevě poškozují střevní stěnu a způsobují tak propustnost střev. Tento klinický obraz popisuje, že střevní stěna se stává propustnou pro vetší molekulární sloučeniny. Bakterie a parazité se mohou dostat ze střeva do krevního řečiště a kolonizovat další orgány. Kromě toho se do krve mohou dostat nestrávené bílkoviny. To může spouštět mimo jiné alergie a autoimunitní onemocnění.
Nedostatek živin.
Protože vrstva hlenu tvoří nepropustnou bariéru ve střevním traktu, živiny přes ni nemohou procházet. Životně důležité látky může střevo vstřebat pouze v těch místech střeva, kde není biofilm.
Ve zdravém stavu jsou tělesné sliznice zvlhčovány. Stejně tak střevní stěna. vrstva mikrobiálního hlenu však nepropouští vlhkost a střevní stěna tak může vysychat. To může véest k zánětu střeva a dokonce k zánětlivému onemocnění střev. navíc může dojít k trhlinám ve střevní stěně a tím k mikrokrvácení.
Vzhledem k tomu, že paraziti a negativní střevní bakterie mohou v biofilmu přežívat a výborně prospívat, rozvíjí se u nich obrovská populace. Díky ''výhodě'' biofilmu se u patogenů vyvine ve střevě převaha dobrých bakterií. Naneštěstí pro pozitivní střevní bakterie, které jsou tak důležité pro zdraví střev, je požívají špatné střevní bakterie a paraziti. To vede ke střevní malsymbióze, která koreluje s mnoha nemocemi.
Paraziti žijící chráněni v biofilmu mohou způsobit masivní poškození zdraví.